![Bursa Teknik Üniversitesi deprem sonrası raporlarını paylaştı](https://detaygazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2023/02/bursa-teknik-universitesi-deprem-sonrasi-raporlarini-paylasti.jpg)
![](https://www.gazeteabc.com/images/haberler/2023/02/bursa-teknik-universitesi-deprem-sonrasi-raporlarini-paylasti-3089_1.jpg)
Dr. Öğretim Üyesi Sedef Kocakaplan’ın yürütücülüğünü yaptığı ‘6 Şubat 2023 Mw = 7.7 ve Mw = 7.6 Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan Depremlerinin Sismolojik ve Mühendislik Etkilerinin Saha Çalışması ile Değerlendirilmesi’ ve Doç. Dr. Eyübhan Avcı’nın yürütücülüğü yaptığı ‘Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan Depremleri (06.02.2023) Nedeniyle Hatay İli İskenderun İlçesinde Meydana Gelmiş Olan Sıvılaşma Kaynaklı Hasarların Belirlenmesi’ başlıklı TÜBİTAK 1002 C projeleri kapsamında yapılan bu saha çalışmaları, İskenderun ve Gaziantep’te tamamlandı.
Rektör Prof. Dr. Naci Çağlar’ın başkanlığındaki heyet, deprem bölgelerinde yaptıkları incelemeleri ve değerlendirmeleri raporlaştırarak 27 Şubat 2023 Pazartesi günü kamuoyuyla paylaşacak.
Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında, ‘Kahramanmaraş merkezli depremler – BTÜ Teknik Raporu paylaştı.Basın toplantısında, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Prof. Dr. Sinan Uyanık, Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Dr. Öğretim Üyesi Sedef Kocakaplan, Dr. Öğretim Üyesi Eray Yıldırım, Doç. Dr. Eyüphan Avcı, Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Özen bulundu.Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar’ın yaptığı değerlendirilmelerde şu ifadelere yer verildi:Tubitak bu sene çok güzel çalışma yaptı. Deprem bölgesinde teknik inceleme için gitmek isteyenlere hızlı bir derleme süreciyle projeler verdi. 33 ilten katılımla oldu. Bursa’dan 3 proje katıldı. 2’si bizim projemiz.Proje üreticimiz bir tanesi Sedef Hocamız. Bu anlamda TÜBİTAK başkanlığına hem de hocalarımızın her birini ayrı ayrı teşekkür etmek isterimKahramanmaraş Pazarcık merkez üssü sabah saat dört civarlarında bir depremle sarsıldık.Tam yaraları sarmaya çalışırken Elbistan merkezli bir depremle tekrar sarsıldık. 10 ilimiz etkilendi ve 40 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti. İkinci olarak yüzeye yakınlığını depremde yıkıcı olarak değerlendiriyoruz. Marmara 17 km yakınlıkta oldu ve yedi çok yakın diyorduk. Bu deprem ise 8.6 km derinliğinde oldu. İkinci deprem 7 km de oldu. Üçüncü olarak Türkiye’deki yapı stoğunu dikkate aldığımızda 6.5 için çok büyük diyoruz. 7.4 Marmara depremi için çok büyük diyorduk. Bu deprmein büyüklüğü 7.7 oldu.Peki neden bu kadar hasar var? İnşaat mühendisliği açısından yapısal elemanların bütünlüğünün bozulmaması lazım. Kolonların bütünlüğünün bozulmaması lazım. Kolon birleşim bölgesinin bozulmaması lazım. Asıl sorun şu; Türkiye’de deprem gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yapılarımızda ciddi sıkıntılarımız var ve beton kalitemiz çok düşük. Yumuşak zemin etkisi dikkate alınmıyor. Denetim sürecimiz yetersiz. Düz yüzey donatı kullanılıyor.