![Bursa’da Su Tasarrufu yarışması ödülleri sahiplerini buldu](https://detaygazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2023/06/bursada-su-tasarrufu-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu.jpg)
Bursa’da Su Tasarrufu yarışmasının ödül töreni düzenlendi.Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, konuşmasında çevre etkinliklerinin sürekli bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayarak, Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür etti. Okulların çevreyle ilgili eğitim, su tasarrufu, geri dönüşüm ve atık konularında desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Velilerin öğrencilerin bilinç noktasında her zaman yanlarında olduklarını belirtti. Su bir medeniyettir ve bu medeniyeti bugünlere kadar getirdiklerini, bundan sonra da devam ettireceklerini ifade etti. Öğrencilerle yapılan konuşmalarda da suyun önemine dikkat çekilerek, su tasarrufu ve kullanımının bilinmesi gerektiği vurgulandı. Okulların bu konuda merkez olduğunu ve öğretmenlere teşekkür edildiğini belirtti. Okul yöneticilerinin değerli projeler gerçekleştirdiğini ve bu çalışmaların farkındalık oluşturduğunu ifade etti. Emek veren herkese teşekkür etti ve basının da Bursa’ya suyun önemini en güzel şekilde duyurduğu için teşekkürlerini iletti.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, su tasarrufu konusunda yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Aktaş, suyun hayatın ta kendisi olduğunu ve susuz yaşamanın mümkün olmadığını belirtti. Su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir hale getirilmesi için devlet politikaları ve tasarrufun önemine vurgu yaptı. Su kaynaklarının doğru yönetilmesi, kayıp kaçakların azaltılması, altyapı ve çevre yatırımlarının yapılması gerektiğini ifade etti. Aktaş, öğrencilere su tasarrufu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla resim ve şiir yarışmaları gibi etkinlikler düzenlendiğini söyledi.Başkan Aktaş, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını, kullanılabilir su miktarının dünya ortalamasının çok altında olduğunu belirtti. Türkiye’nin kişi başına düşen yıllık su miktarının temiz su sıkıntısı yaşanan bir seviyede olduğunu ifade etti. Su kaynaklarının önemli bir bölümünün tarımsal sulamada ve sanayide kullanıldığını ve bu nedenle su yönetiminin önem kazandığını vurguladı. İklim değişikliklerinin de su kaynaklarının azalması üzerinde etkili olduğunu söyledi.Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin su yönetimi ve tasarrufu konusunda yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. BUSKİ’nin internet sitesi, sosyal medya kanalları ve reklam alanlarında su tasarrufuyla ilgili duyurular yapıldığını belirtti. Ayrıca okullarda su tasarrufu eğitimleri verildiğini ve çeşitli görsel materyallerle bilinçlendirme çalışmalarının yapıldığını ifade etti.Aktaş, projelerin yanı sıra Çınarcık Barajı’nın inşasıyla Bursa’nın su kaynaklarının artacağını ve gelecek 40 yıla kadar su sorununun tamamen çözüleceğini söyledi. Bursa’nın su kaynaklarının dolu olmasının sevindirici olduğunu ancak bu durumun sürekli olmadığını vurguladı. Ayrıca başka bölgelerde yaşanan su sıkıntısının ne kadar önemli olduğunu deneyimlediğini ve suyun değerinin bir kez daha farkına vardığını belirtti.Bu açıklamalar doğrultusunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin su tasarrufu ve su yönetimi konularında çeşitli çalışmalar yaptığı ve gelecekte su sorununu çözmek için projeler geliştirdiği anlaşılıyor. Başkan Aktaş, vatandaşların su tasarrufu konusunda bilinçlenmesi ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının önemine vurgu yaparak, suyun kıymetini anlatmayı hedefliyor.