![Bursa’daki Bir Köyde Kadın ve Erkeklerin Bir Arada Eğlenmesi Düğünlerde Yasaklandı](https://detaygazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2023/07/bursadaki-bir-koyde-kadin-ve-erkeklerin-bir-arada-eglenmesi-dugunlerde-yasaklandi.jpg)
![](https://www.gazeteabc.com/images/haberler/2023/07/bursa-daki-bir-koyde-kadin-ve-erkeklerin-bir-arada-eglenmesi-dugunlerde-yasaklandi-4414_1.jpg)
Köy muhtarlığı ve köy derneğinin aldığı ortak karara göre, bu tür etkinliklerde cinsiyet ayrımı yapılacak ve kadınlar ile erkekler ayrı ayrı eğlenceler düzenleyecek. Karar, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.Bursa’nın kırsal Karaağız Mahallesi’nde, düğün, kına ve asker uğurlama gibi geleneksel etkinliklerde kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi “dinen uygun değil” denilerek yasaklandı. Karaağız Yardımlaşma Derneği Başkanı Hayri Sönmez’in sosyal medyada paylaştığı kararda, davetiyelerde yazma, çorap, gömlek gibi aksesuarların yasaklandığı belirtildi. Ayrıca, düğünlerde, kınalarda, sünnet cemiyetlerinde ve asker eğlencelerinde erkek ve kadınların ayrı ayrı eğlenceler düzenlemesi gerektiği ifade edildi. Bu kararın, köy halkından gelen şikayetler ve din açısından uygun olmadığı görüşü üzerine alındığı belirtildi.Kararda, cumartesi günleri düğün sahiplerinin belirlediği bir saatte kadınlara özel eğlenceler düzenlenmesinin uygun görüldüğü ifade edildi. Köy halkından kararlara uymaları rica edildi ve alınan kararların 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağı bildirildi.