![Bursa’nın zeytininde hasat vakti](https://detaygazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2023/11/bursanin-zeytininde-hasat-vakti.jpg)
![](https://www.gazeteabc.com/images/haberler/2023/11/bursa-nin-zeytininde-hasat-vakti-7273.jpg)
Bursa’nın marka tarım ürünlerinden olan zeytinde hasat bereketi, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen törenle başladı. Gemlik’te zeytin hasadına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarıma olan desteklerinin artarak devam edeceğini belirterek Zeytin Hali oluşumu konusunda da çalışmaların sürdüğünü müjdeledi.
Bursa’da kırsal kalkınmayı sağlanmak amacıyla kaliteli fide, fidan dağıtımı ve ekipman destekleri başta olmak üzere her alanda çiftçinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, zeytin hasadını Gemlik ilçesi Katırlı Mahallesi’nde başlattı. Program öncesi çiftçilerle sohbet eden Başkan Alinur Aktaş’a törende, Bursa Vali Vekili Mustafa Kılıç, Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Bursa eski milletvekili Zafer Işık, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ercan Barutçuoğlu, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.
“Bursa’nın yüksek potansiyelinin farkındayız”
Bursa’nın sahip olduğu verimli toprakları ve uygun iklimiyle ciddi tarım potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehirdeki toprakların yüzde 45’inin ormanlık alan, yüzde 34’ünün ise tarım alanı olduğunu belirtti. Dört mevsimi doya doya yaşayan Bursa’nın birçok üründe Türkiye’nin enleri arasında bulunduğunu ifade eden Başkan Alinur Aktaş, Bursa’daki tarım arazilerinin yüzde 11,90‘lık kısmının zeytinliklerden oluştuğunu dile getirdi. Bursa’nın coğrafi işaret almış 30 ürününden bir tanesinin de Gemlik zeytini olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Marmara Bölgesi’nin zeytin plantasyonlarının yüzde 80’den fazlasını Gemlik çeşidi oluşturuyor. Bursa’mızın özellikle tarım alanındaki bu yüksek potansiyelinin farkındayız. Tarımı başlı başına bir konu başlığı olarak düşünüyoruz. ‘Bu bizim işimiz değil’ demiyoruz. Hem Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız, hem HAGEL hem de Tarım AŞ marifetiyle destekler vererek potansiyeli arttırmak istiyoruz. Verdiğimiz desteklerin faydasını da rakamlarda görüyoruz. 2017 senesinde Bursa’nın tarım ihracatı 184 milyon dolarken, geçen seneki tarım ihracatımız 569 milyon dolar. Bana göre daha işin başındayız. Kısa zamanda milyar doları yakalayabiliriz. Ancak babandan kalma usullerle tarım yapmayı da bırakmalıyız. Modern tarım tekniklerini kullanarak, günün şartlarına uygun hareket etmeliyiz. Kaliteli ürün üretmeliyiz ve kaliteli bir şekilde sunmalıyız. İnanıyorum ki tarımı Bursa’da daha değerli hale getireceğiz” dedi.