![CHP Bursa; ”28 Mayıs’ı 19 Mayıs yapmak için geliyoruz”](https://detaygazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2023/05/chp-bursa-28-mayisi-19-mayis-yapmak-icin-geliyoruz.jpg)
Özgür Can / GazeteAbcCHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Kayıhan Pala, CHP İl Başkanı Turgut Özkan, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilçe başkanları , DEVA Partisi Bursa teşkilatı ve partililerin yanı sıra STK temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi.CHP İl Başkanı Turgut Özkan açıklamaları;Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, bağımsızlık mücadelesinde ilk adımı attığı 19 Mayıs 1919’un, 104’ncü yıldönümünde bir araya gelmenin gururunu yaşıyoruz.
19 Mayıs 1919 sıradan bir takvim günü değildir19 Mayıs, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine emanet ettiği, Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda atılan en büyük adımın atıldığı gündür.
Bir asker olarak Anadolu’ya geçip bağımsızlık çalışmalarını yürüten Mustafa Kemal Atatürk, peşi sıra gönderilen idam fermanını halkın vicdanına sığınarak yırtıp atmış, bağımsızlık için ölümü dahi göze almıştır. 19 Mayıs emperyalizme karşı verilen milli mücadelenin bugünlere dek ulaşan, sönmeyen meşalesi, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı onurlu bir direniştir. En karanlık gecede dahi, yanan umut ışığıdır. 103 yıl önce parlayan bu ateş, bugün dahi güzel ülkemizin geleceğini aydınlatmaktadır.
Her şeye rağmen bu inanç hiç bitmedi. Bitmeyecek de. 28 Mayıs’ta, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu bu cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu vatanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle anıyoruz.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!CHP Bursa Gençlik Kolları Başkanı Elifnur Yamak, yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Sadece gençlik kolları olarak bulunmuyoruz. O yüzden ben temsilen de Mete arkadaşımı yanıma davet ediyorum. Sözlerime başlamadan önce bugün, olduğu için şöyle birazcık önlere davet ediyorum. Gençler birazcık önlere gelsin. Büyüklerimizden bugün birazcık gençlere yer vermelerini rica ediyoruz. Ülkemizi işgal eden güçlere karşı Mustafa Kemal 19 Mayıs’ta ülkemizin kurtuluşu için bir umut meşalesi yaktı. Vatanını seven yüz binlerce genci, yaşlısı, kadını işgalci güçlere karşı seferber oldu. Atatürk yaktığı umut meşalesini daha sonra bizlere devretti. Bugün burada Atatürk olmasa da, onun ilkelerine ve kurmuş olduğu cumhuriyete sahip çıkan Türk gençliği var.Bugün burada kimler var sormak istiyorum. Sınırlarımızı korumak için can veren tüm Mehmetçiklere burada. Başta Gaffar Okkan olmak üzere terör örgütleri tarafından şehit edilen kahraman Türk polisleri burada. Başta Uğur Muncu olmak üzere gerçekleri yapan halkı aydınlatmak için çabalayan basın emekçileri burada. Başta Kara Fatma olmak üzere ülkenin kurtuluşu için mücadele eden tüm kadınlar burada. Son olarak Atatürk’ün emanet ettiği cumhuriyeti ve onun ilkelerini son nefesine kadar koruyacak olan Türk gençliği burada.Geliyoruz. 28 Mayısı 19 Mayıs yapmak için geliyoruz. Biz buradayız. Kuruluşta Kemal, Kurtuluşta Kemal, yaşasın tam bağımsız Türk Cumhuriyeti.”