hava 22° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 32,5608 % % 0.13
EURO 34,9075 % % 0.65
GRAM ALTIN 2.431,22 % % -0,07
ÇEYREK A. 3.975,04 % % -0,07
BITCOIN 66.406,00 % -0.135
SON DAKİKA
Google News

“PSİKOLOJİK DANIŞMANSIZ OKULLAR BULUNMAKTADIR”

Haber Girişi: 08 Nisan 2023 14:58 - Son Güncelleme: 09 Nisan 2023 2:31

“PSİKOLOJİK DANIŞMANSIZ OKULLAR BULUNMAKTADIR”
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Bursa İl Temsilcisi Bilal Demir’in yaptığı açıklamaya Türk Eğitim Sendikası Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Fatih Gümüş ve 3 Nolu Şube Başkanı Ömer Işıkoğlu’da katılarak tam destek verdi.
Demir’in konuşmasından satır başları;
20 Mart Salı Günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 45.000 yeni öğretmen ataması ve bu atamaya istinaden 24 Mart Cuma günü Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER tarafından açıklanan branş dağılımları maalesef ki beklentileri karşılamamıştır. Her ne kadar son yıllarda tek seferde yapılan en yüksek öğretmen alımı gibi gözükse de şu an sistem içinde sayıları yüz bini bulan ücretli öğretmen gerçeği ve artık yüzbinlerle anılan eğitim fakültesi mezunu işsiz öğretmen gerçeği ortadayken yapılan bu atama eğitim sistemindeki yaraya sadece pansuman tedbir olmanın ötesine geçmeyecektir.
“PSİKOLOJİK DANIŞMANSIZ OKULLAR BULUNMAKTADIR”
Cumhuriyetin 100. Yılında, Türkiye yüzyılının başlangıcında! Hala öğretmensiz, psikolojik danışmansız okullar bulunmaktadır. Eğitim sistemimiz içerisinde öğretmen açığı mevcut sosyo-ekonomik şartları ve özlük hakları düşünüldüğünde adeta bir modern kölelik uygulaması olan “ücretli öğretmenlik uygulaması” ile kapatılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu uygulama bile sistemdeki açığı kapatmaya yetmemektedir. Bu uygulama gerek mecburiyetten bu sisteme dahil olan öğretmenleri gerekse hizmet alan öğrencileri mağdur etmektedir. Eğitime erişilebilirliğin ve sürdürülebilirliğin sağlanması, öğretmenlerin daha insani şartlar altında hizmet sunabilmesi ve öğrencilerin nitelikli eğitime ulaşabilmesi için bu ucube “ücretli öğretmenlik” uygulaması kaldırılmalı ve “kadrolu istihdam esas olmalıdır! Ve şu an sistemde ücretli uygulamayla doldurulmaya çalışılan kadrolara öncelikle ve ivedilikle Öğretmen/Psikolojik Danışman ataması yapılmalıdır.
“MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN REHBERLİK EĞİTİMİNDEN MAHRUM KALDIĞI BİLİNMEKTEDİR”
Cumhuriyetin 100. Yılında 100.000 öğretmen ataması yıllardır bu uğurda emek veren öğretmenleri öğrencileriyle buluşturmak için, eğitime verilen önemin somut göstergesi olarak vakit kaybetmeden yapılmalıdır!

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı tarafından 20 Mart’ta 45.000 olarak açıklanan atamaya yapılacak ilaveyle toplam atama sayısı 100.000’e tamamlanmalıdır.

Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmenlerin ise ücretli olarak istihdam edilme durumu söz konusu olmadığından halihazırda en az 25.000 okulda milyonlarca öğrenci çağdaş eğitimin olmazsa olmazı öğretim hizmetinin tamamlayıcısı olan Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinden mahrum kalmaktadır. Diğer taraftan da binlerce mezun nitelikli Psikolojik Danışman uzmanlığını aldığı alanda hizmet vermek için beklemektedir. Ve bugün sayıları 20.000’i bulan işsiz Psikolojik danışmanlara her yıl yeni en az 6.000 mezun eklenmektedir! Diğer taraftan verilen 45.000 öğretmen atamasının branşlara dağıtımında önceki yıllara oranla toplam atama sayısında Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlere ayrılan oran artış gösterse de halihazırda en az 25.000 civarında okulda Psikolojik Danışman/Rehber öğretmen olmadığı ve milyonlarca öğrencinin Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinden mahrum kaldığı bilinmektedir.

 

“EK BİR DÜZENLEMENİN YAPILAMASI TALEBİMİZDİR”

Sn. Bakanın 23 Ocak’ta Ankara’da düzenlenen Akran Zorbalığı ve Başetme Yöntemleri Çalıştayı’nda kamuoyu önünde yaptığı “2023 öğretmen atamalarını her okula psikolojik danışman/rehber öğretmen olacak şekilde önceliklendireceğiz” açıklamasıyla umutlanan Psikolojik Danışman meslektaşlarımız ve bizler için alanımıza verilen 3604 sayısı hayal kırıklığı olmuştur! Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenler 23 Ocak’a kadar meslektaşlarımız adına Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin  talebi ve 23 Ocak’ta yaptığı açıklamayla artık Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER’in sözü olan “Her okula Psikolojik Danışman/rehber öğretmen atanmasını” beklemektedir! Son yıllarda dünyanın ve ülkemizin yaşamış olduğu olumsuz gelişmeler göz önünde bulundurularak
– Pandemi dönemi sonrası sosyal uyum çalışmaları,
– Bakanlığın, Cumhurbaşkanlığının ulusal eylem planları doğrultusunda ülke genelinde uygulamaya koyduğu “davranışsal bağımlılıkla mücadele çalışmaları”, “Teknoloji kullanımı ve bağımlılığı”, “Aile Okulu Projesi”, “Akran Zorbalığı çalışmaları”
– ve tüm bunların üzerine şu an gerek deprem bölgesi gerekse ülke genelinde yürütülen “Psikososyal Destek çalışmaları”
Ve daha birçok çalışmadan anlaşılacağı üzere  Bakan Beyin bu kapsamda sözünü verdiği “2023 öğretmen atamalarında her okula en az bir rehber öğretmen/psikolojik danışman olacak şekilde öncelik vereceğiz” açıklaması doğrultusunda hizmete olan ihtiyacın da göz önünde bulundurularak ek bir düzenlemenin/alımın yapılması talebimizdir!

“YÖNETMELİĞİN BİR AN ÖNCE DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, hizmetin ulaşmadığı tek bir öğrenci kalmaması için her okula Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman atanması için bu sözün önündeki en büyük engel olan öğretmen atama norm yönetmeliğinin de bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak yıllardır olduğu gibi bu atama sürecinin de en başından bu yana hatta Bakan açıklama yaptığında dahi dikkat çekmeye çalıştığımız “norm yönetmeliği güncellemesi” yapılmadığı takdirde, kişilere endeksli sözler hayalden, umut aşılamaktan öteye geçmeyecektir! Bakanlığın aylardır üzerinde çalışıldığını ifade ettiği norm yönetmeliğinin değiştirilmesi için ilgililerin artık çalışmanın ötesine geçip değişiklik yönünde bir irade ortaya koymaları gerekmektedir. Halihazırda var olan norm yönetmeliğine göre; İlkokullarda 300, Anaokulu, Ortaokul ve Ortaöğretim Kurumlarında (liseler) ise 150 öğrenciye 1 Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman atanmakta sonrasında ise her 500 ve katlarına 2. norm verilmekte. Ancak bu durum Okul Öncesi kurumları başta olmak üzere özellikle taşrada birçok okula Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman atanmasının önünde ciddi engel teşkil etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının ilgili mevzuatlarında tüm öğrencilere yönelik olarak tanımlanan Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinin tüm öğrencilere ulaştırılması için ilk atamada norm sayı sınırı kaldırılarak her okula en az 1 Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman ataması yapılmalıdır. Atama norm yönetmeliği de bu şekilde güncellenmelidir. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, bakanlığın Psikolojik Danışms ve Rehberlik hizmetlerinin tüm öğrencilere ulaştırılması gereklidir. Çünkü her bir öğrencimiz biricik ve özeldir. 150 ve 300 sayıları tamamlanmadığında geriye kalan 149 ve 299 öğrencinin suçu nedir?

“PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KARİYER GELİŞİMLERİNİ DESTEKLEMEYİ AMAÇLAR”

Milli Eğitim Bakanlığı ilgili mevzuatlarında tanımlanan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri; kendini tanıyan, kendine sunulan eğitsel ve mesleki fırsatları değerlendirebilen, sorumluluk alabilen bireyler yetiştirilmesini ve bireylerin toplum içinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için psikososyal, duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini desteklemeyi amaçlar.
Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri:
– Planlı, programlı, bilimsel esaslara dayalı olarak sunulan profesyonel bir hizmettir.
– Eğitim sürecinin bütünlüğü içerisinde öğretim sürecini destekleyecek nitelikte sunulur.
– Öğrencinin bütüncül gelişimine hizmet eder.
– Tüm öğrencileri kapsayacak şekilde gelişimsel ve önleyici yaklaşımı esas alır.
– Öğrencilerin gelişimsel ihtiyaçları ile okulun imkânları ve çevre koşulları doğrultusunda planlanır, uygulanır ve değerlendirilir.
– Öğrencinin gelişimini desteklemek amacıyla tüm paydaşlar tarafından ortak bir anlayış ve iş birliği içerisinde hesap verebilir bir yaklaşımla yürütülür.Bu ilkeler doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığından taleplerimiz:– Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetinin her öğrenciye ulaştırılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için atama, norm yönetmeliği değiştirilerek öğrenci sayı sınırına bakılmadan her okula/kuruma Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen ataması sağlanmalıdır.
– Kalabalık okullarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetinin tüm öğrencilere nitelikli bir şekilde ulaştırılması için her okula en az bir atama yapıldıktan sonra hizmetin uluslararası standartlara ulaştırılması için sonraki her 250 öğrenci ve katlarında ilave bir  Psikolojik Danışman/ Rehberlik Öğretmeni atanmalı ve norm yönetmeliği bu şekilde güncellenmelidir.
-Bilim Sanat Merkezleri, Mesleki Ve Teknik Eğitim Merkezleri ile Halk Eğitim Merkezlerine en az bir  Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmeni atanmalıdır.
-İçinde bulunduğumuz süreçte psikososyal desteğe duyulan acil ihtiyaç göz önünde bulundurularak Bakan beyin açıklamalarında sık sık dile getirdiği ihtiyaç odaklı olarak Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenler için ek bir atama ivedilikle yapılmalıdır!
-Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinin eğitimin tüm paydaşları ile koordineli bir şekilde yürütüldüğü unutulmadan hizmetin tüm öğrencilere ulaştırılması için elzem olan fakat Talim ve Terbiye Kurulu tarafından 2014 yılından itibaren kademeli olarak kaldırılan sınıf rehberlik ders saatleri tekrardan zorunlu ders kapsamına alınmalıdır.
-Talim Terbiye Kurulu tarafından nicel eksiklik kaynaklı olarak öğretmenliğe kaynaklık teşkil eden programların belirlenmesinde formasyona dayalı atamalar yeniden düzenlenmelidir. Özellikle eğitim fakültelerinde bölümü olan Öğretmenlik alanlarına atamada formasyonlu alımlar durdurulmalı ya da Eğitim Fakültesi Bölümleri 1. Öncelikli olarak atanmalıdır.
-PİKTES bünyesinde Suriye’li çocukların Türk Eğitim sistemine entegrasyonu kapsamında işçi statüsünde istihdam edilen 3.000 öğretmen ve Psikolojik Danışman sözleşmelilerin kadroya geçirilme hakkından yararlandırılarak kadrolu öğretmenliğe geçişleri sağlanmalı mali ve özlük hakları eşitlenmelidir.
– Eğitimin bir bütünsel hizmet olduğu gerçeği unutulmadan mevcut 45.000 olarak açıklanan atama sayısı 100.000’e tamamlanarak sistemin öğretmen ve psikololojik danışman ihtiyacı kadrolu olarak karşılanmalıdır.

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sancaktepe escort Zeytinburnu escort Antalya escort Ankara escort Avrupa yakası escort Denizli escort Kocaeli escort Merter escort Nişantaşo escort Levent escort Çapa escort Etiler escort Mecidiyeköy escort Taksim escort Beşiktaş escort Bakırköy escort Bahçeşehir escort Esenyurt escort Avcılar escort Avrupa yakası escort bayan Beykoz escort Üsküdar escort Göztepe escort Erenköy escort Suadiye escort Kurtköy escort Tuzla escort Bostancı escort Ümraniye escort Pendik escort Kadıköy escort Kartal escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bodrum escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Gaziantep escort Eskişehir escort Ankara escort İstanbul escort Kayseri escort Adana escort Şirinevler escort Halkalı escort Marmaris escort Fethiye escort Sarıyer escort Maltepe escort Fatih escort Çekmeköy escort Beylikdüzü escort Başakşehir escort Ataköy escort Alanya escort Samsun escort Muğla escort İzmir escort Diyarbakır escort Bursa escort Antalya escort İstanbul escort Göztepe escort Gaziantep escort Adana escort Adana escort Anadolu yakası escort Ankara escort İstanbul escort Ataşehir escort Avcılar escort Avrupa yakası escort Bağcılar escort Bahçeşehir escort Bahçeşehir escort Beşiktaş escort Beykoz escort Bodrum escort Bostancı escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziosmanpaşa escort Kadıköy escort Kartal escort Kocaeli escort Konya escort Konya escort Konya escort bayan Malatya escort Pendik escort Şirinevler escort Taksim escort Ümraniye escort Adana escort Antalya escort Bursa escort İzmir escort Bodrum escort Eskişehir escort Konya escort İzmir escort Beylikdüzü escort Kayseri escort İzmir escort Pendik escort Eskişehir escort İstanbul escort escort Fatih escort Antalya escort escort bayan Samsun escort İstanbul escort Bursa escort Antalya escort bayan Antalya bayan escort Antalya escortlar Adana escort Bursa escort İzmir escort Diyarbakır escort Maltepe escort Çekmeköy escort Beylikdüzü escort Şirinevler escort Ataköy escort Halkalı escort İstanbul escort Şişli escort Kayseri escort Antalya escort Mersin escort Mersin escort Mersin escort Şişli escort Mersin escort Kayseri escort

bodrum escortizmir escortankara escortankara escort bayancasino siteleriPendik escortKadıköy EscortBostancı Escortgaziantep escortgaziantep escorthttps://pinoytuner.com/https://www.altugyucel.com/https://www.addtestinglab.com/https://oamweb.com/https://retakingamerica.com/romabethttps://diaafootball.com/deneme bonusu veren sitelerbahis sitelerihttp://gaslampdm.com/http://www.soergelhollow.com/www.apvolleyball.comhttps://joyfulantidotes.com/ankara escortBetkomBetorspinBetineMarkajbetBetwoonPiabellaBahis1000aviator oynasweet bonanzaPlay regal casinoataşehir escortMoi casinoMebbistrendyol indirim koduCasibomAvcılar Escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbet girişstarzbet girişbahsegeleskişehir günlük kiralık evantalya masaj salonuvan halı yıkamabetandreasgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvolestarzbet24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbet7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbodrum escortdenizli çilingirbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahiscasibombodrum escortizmir escortankara escortankara escort bayancasino siteleriPendik escortKadıköy EscortBostancı Escortgaziantep escortgaziantep escorthttps://pinoytuner.com/https://www.altugyucel.com/https://www.addtestinglab.com/https://oamweb.com/https://retakingamerica.com/romabethttps://diaafootball.com/deneme bonusu veren sitelerbahis sitelerihttp://gaslampdm.com/http://www.soergelhollow.com/www.apvolleyball.comhttps://joyfulantidotes.com/ankara escortBetkomBetorspinBetineMarkajbetBetwoonPiabellaBahis1000aviator oynasweet bonanzaPlay regal casinoataşehir escortMoi casinoMebbistrendyol indirim koduCasibomAvcılar Escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbet girişstarzbet girişbahsegeleskişehir günlük kiralık evantalya masaj salonuvan halı yıkamabetandreasgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvolestarzbet24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbet7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbodrum escortdenizli çilingirbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahiscasibom